Alt
У різних народів, які здавна займаються виготовленням дерев'яної покрівлі, її елементи називають по-різному: дранка, леміш, тес, Городець, гонт, шіндель, шінгалас. У наш час всі вони об'єдналися в одну назву — дерев'яна черепиця.

Виготовлення дерев'яної черепиці — процес досить складний. Для неї використовуються різні породи дерева, але найчастіше беруть кедр, модрину, осику, дуб і ялина. Найбільш якісна дерев'яна черепиця виготовляється з модрини, завдяки її стійкості до гниття (не потрібна просочення для захисту деревини), неповторному червонувато-жовтуватому відтінку і вираженої текстури деревини.

AltЗ часом дерев'яна черепиця (будівельники часто називають її гонтом) набуває гарний сріблястий колір, який чудово поєднується з природним пейзажем.

Процес виготовлення дерев'яної черепиці, від колоди до готових дощечок, проходить через десяток з гаком операцій. На гонт беруть тільки зрілу деревину і колоди діаметром 45 — 85 см з мінімальною кількістю сучків і інших дефектів.

Стовбури пиляють на пеньки-заготовки, потім вручну колють і розщеплюють на дощечки. При цьому деревина повинна розриватися по волокнам, без порушення внутрішніх капілярів, щоб пори залишилися закритими. Це значно подовжує термін служби дерев'яної черепиці.

Потім тріска-заготовка торцюється з боків, щоб при монтажі гонт щільно прилягав один до одного. Потім подстругівают край, який буде лежати під наступними шарами черепиці, оскільки він повинен бути тонше. З іншого боку дощечок знімають фаску, роблять так званий капельник, щоб вода на краю черепиці не застоювалася. І, нарешті, дощечки підсушують в сушильних камерах до вологості 18%, що відповідає вуличного станом деревини.

Готовий товар упаковують в пачки, кожна з яких містить таку кількість дощечок, щоб ними можна було покрити 1 кв. метр даху в два або три шари. Готову продукцію зберігати довго не рекомендують — гонт може злегка «викрутитися».

Тому дерев'яну черепицю виготовляють, як правило, на замовлення. Зазвичай нею криють дахи будинків з нахилом понад 18 °. Чим більше кут і гостріше кроквяна конструкція, тим краще для черепиці. Деякі майстри виводять таку залежність: скільки градусів становить нахил даху, стільки років і прослужить покрівля, покрита дерев'яної черепицею.